Załamanie nerwowe to termin, który jest czasami używany do opisania objawów intensywnego stresu psychicznego i emocjonalnego. Uczucia te utrudniają lub nawet uniemożliwiają normalne funkcjonowanie i wykonywanie codziennych zadań.
Co warto wiedzieć o załamaniu nerwowym?
Wiele nieporozumień otacza termin „załamanie nerwowe”. Chociaż jest często używany do opisania okresów, w których normalne funkcjonowanie jest zakłócane przez ekstremalny stres, termin ten nie jest uważany za rzeczywisty stan psychiczny lub diagnozę medyczną. Zamiast tego termin załamanie nerwowe jest potocznym chwytem mającym na celu opisanie objawów, które mogą reprezentować wiele różnych stanów psychicznych. Kluczową cechą „załamania nerwowego” jest to, że objawy są intensywne i bardzo utrudniają normalne funkcjonowanie osoby.
Załamanie nerwowe – o tym warto pamiętać!
Dla niektórych osób załamanie nerwowe może powodować bezsenność, utrudniając zasypianie i zasypianie. Kiedy nie możesz spać, twój mózg i ciało nie mogą odzyskać sił po stresie, co z kolei może prowadzić do pogorszenia stresu i lęku. Brak snu może również wpływać na zdrowie fizyczne, a także na sprawność umysłową. Inni mogą reagować na stres przez zasypianie, co może również prowadzić do problemów psychicznych i fizycznych.
Stres i lęk mogą prowadzić do problemów żołądkowych, takich jak skurcze, wzdęcia, zaparcia i biegunka. Jeśli masz zespół jelita drażliwego, stres może wywołać zaostrzenia, które mogą powodować dyskomfort trawienny. Jeśli jesteś zestresowany i zaczynasz zauważać którykolwiek z tych objawów, może to być znak, że jesteś na drodze do załamania nerwowego.
Podsumowanie wpisu o załamaniu nerwowym
Pamiętaj o tym, że:
- W niektórych przypadkach ekstremalny stres może nawet powodować halucynacje. Możesz usłyszeć lub zobaczyć rzeczy, których tak naprawdę nie ma.
- W przypadku kryzysu zdrowia psychicznego twoja intensywna reakcja na stres ma wiele cech innych schorzeń.