Dlaczego trening siłowy jest ważny przy odchudzaniu?

Istnieje mit, który mówi, że trening siłowy nie jest przeznaczony do redukcji masy ciała. Wiele kobiet boi się również, że ich mięśnie będą zbyt męskie, zmniejszając ich kobiecość. Wszystko to bzdury, które nie mają niczego wspólnego z prawdą. Jak dokładnie wpływa trening siłowy na utratę tkanki tłuszczowej?

Jak trening siłowy spala kalorie?

Trening aerobowy to pierwsze, o czym myślą wszyscy, którzy pragną spalić zbędne kalorie. Jest to oczywiście świetny sposób, jednak posiada również pewne wady. W jego przypadku do spalania dochodzi wyłącznie w okresie ćwiczenia – po zakończeniu treningu ciało nie spala dodatkowych kalorii. Jak to się zmienia w przypadku treningu siłowego?

Tutaj dochodzi do spalania tłuszczu nawet po 38 godzinach od treningu. Dlaczego tak się dzieje? Wszystko poprzez zwiększony poziom metabolizmu spoczynkowego. Jest on tym wyższy, im większą masę mięśni posiadamy. Dzieje się tak dlatego, że kilogram masy mięśniowej spala nawet do 4 razy więcej kalorii od takiej samej wagi tkanki tłuszczowej.

Więcej mięśni – szybsze spalanie kalorii?

Okazuje się, że tak. Jak to dokładnie działa?

  • Poziom spoczynkowego metabolizmu jest wyższy w przypadku osób o większej masie mięśniowej. Z tego powodu kobiety łatwiej przybierają na wadze, gdy prowadzą siedzący tryb życia.
  • Właśnie dlatego warto, aby również płeć piękna postarała się o trening siłowy – pomoże on w szybszym spalaniu kalorii również poza siłownią.

Warto wiedzieć, że podczas samego treningu siłowego spala się mniej kalorii, niż przy aerobach. Warto łączyć pozytywy wynikające z obu rodzajów ćwiczeń, aby uzyskać najlepsze rezultaty. Nie można też zapomnieć o deficycie kalorycznym, który gra tutaj kluczową rolę.

One thought on “Dlaczego trening siłowy jest ważny przy odchudzaniu?

Dodaj komentarz