Nazwa diety paleo (paleolitycznej) nawiązuje do sposobu odżywiania się naszych prehistorycznych przodków, prowadzących koczowniczy tryb życia. W obecnych czasach coraz częściej słyszy się o jej dobroczynnym wpływie na organizm, zarówno w procesie odchudzania się, jak i leczenia niektórych chorób. Jakie są założenia diety paleo? Jakie korzyści płyną z jej stosowania?
Zasady diety (paleo) paleolitycznej
Nasi przodkowie odżywiali się tym, co sami upolowali lub zebrali, dlatego podstawą diety paleo jest mięso oraz warzywa i owoce. Zaleca się, aby produkty pochodziły z ekologicznych, certyfikowanych upraw i hodowli – wtedy osiągniemy najlepsze efekty. W diecie paleolitycznej spożywamy również ryby, owoce morza, grzyby, nierafinowane oleje roślinne, orzechy i nasiona różnych roślin, przy czym żywność nie powinna być chemicznie przetworzona. Unikamy natomiast wszelkich produktów zbożowych (kasz, pieczywa, makaronu), jak również używek w postaci kawy, herbaty, alkoholu i tytoniu. Warto także pamiętać, aby posiłki były spożywane stosunkowo rzadko – np. dwa razy dziennie – jednak w większych objętościach.
Dieta paleo – głowne korzyści
Ze względu na spożywanie nieprzetworzonej żywności, bogatej w zdrowe tłuszcze i duże ilości żelaza, dieta paleolityczna wywiera pozytywny wpływ na układ pokarmowy, a także łagodzi stany zapalne. Ponadto pozwala zrzucić zbędne kilogramy i znacznie poprawia zdrowie fizyczne i psychiczne. Przynosi liczne korzyści m.in. osobom chorym na celiakię i cukrzycę – nie zawiera glutenu, a także reguluje poziom insuliny we krwi i gospodarkę lipidową. Pomimo licznych zalet, dieta paleo nie nadaje się jednak dla wszystkich – przeciwskazaniem do jej stosowania są chociażby choroby nerek, wątroby czy układu krążenia. Warto pamiętać, że ten sposób odżywiania należy do diet eliminacyjnych, dlatego jej wprowadzanie powinno być konsultowane z dietetykiem.