Jak dbać i ćwiczyć własne zdrowie psychiczne? – podstawowe porady

Wysokie tempo życia, natłok informacji, a także pandemia oraz wojna to czynniki, które negatywne wpływają na kondycję psychiczną współczesnego człowieka. Specjaliści zalecają, by dbać nie tylko o zdrowie fizyczne, ale i psychiczne. Warto wiedzieć, że długotrwałe pogorszenie nastroju może prowadzić do depresji lub innych niebezpiecznych chorób.

Co wpływa na zdrowie psychiczne?

Stare polskie powiedzenie mówi, że w zdrowym ciele zdrowy duch. Okazuje się, że regularna aktywność fizyczna sprzyja zachowaniu dobrej kondycji psychofizycznej.

Podczas uprawiania sportu mózg wydziela hormony szczęścia, zmniejsza się także ilość kortyzolu, nazywanego hormonem stresu. Istotny wpływ na kondycję psychiczną człowieka ma także długość i jakość snu oraz dieta. Osoby, które odżywiają się niezdrowo i śpią krócej niż 6 godzin na dobę, narażają się na depresje, psychozy i załamania. Przed takimi chorobami skutecznie chroni interakcja z drugim człowiekiem i otaczanie się wartościowymi ludźmi.

Korzystanie z pomocy specjalistów – najskuteczniejsza pomoc dla naszego zdrowia psychicznego

Osoby, które dostrzegają u siebie takie objawy jak:

  • chroniczny smutek,
  • zaburzenia snu,
  • poczucie bezsilności i braku sensu życia
  • utrata witalności,

…powinny niezwłocznie odwiedzić wykwalifikowanego specjalistę. Pomocna może okazać się wizyta u psychologa, który może zdecydować się na przeprowadzenie sesji terapeutycznej. Jeżeli stan pacjenta jest poważny i rozmowy nie przynoszą ukojenia, niezbędna będzie pomoc psychiatry. Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu dobierze odpowiednie leki, które złagodzą stany depresyjne lub lękowe i umożliwią powrót do normalnego życia.

Warto pamiętać, że nieleczona depresja może się pogłębiać i w skrajnych przypadkach prowadzić do śmierci.